Letní pneumatiky jsou ideální pro provoz v teplotách nad 7°C, nejčastěji tedy v ČR pro provoz od dubna do konce října. Jsou vyrobeny z tvrdší gumy než Zimní pneumatiky, proto také mají lepší jízdní vlastnosti na suchu i mokru a méně se sjíždějí, obzvlášť za vyšších teplot. Letní pneumatiky také často mívají vyšší rychlostní index.
Související:
Letní pneumatiky se v našich klimatických podmínkách nedoporučují. Důvodem je jejich tvrdší guma a také vzorek přizpůsobený pro vyšší teploty a odvod vody, například při aquaplaningu. To způsobuje jejich horší jízdní vlastnosti při nižších teplotách, obzvlášť při sněhu a ledu na vozovce se stávají velmi rychle neovladatelnými.
Letní pneumatiky mají delší životnost než zimní, právě z důvodu tvrdší směsi pneumatik a také nižší předepsané hloubce dezénu. Nicméně bez ohledu na hloubku dezénu je maximální životnost pneumatiky 10 let. Avšak výrobci pneumatik doporučují pneumatiky nepoužívat déle než 4-5 let, protože právě po této době již pneumatiky ztrácí své původní jízdní a fyzikální vlastnosti. Na pohled však není na pneumatikách nic poznat, proto je třeba na životnost pneumatik pamatovat. Životnost pneumatik může být problém při nákupu z neověřených menších eshopů, kde pneumatiky často dlouho leží při nejasném skladování a když se neprodají, internetový obchod je zlevní, a tak se tyto „uleželé“ pneumatiky dostanou do čela cenových srovnávačů. Při přebírání takových pneumatik je tedy třeba zaměřit se na Datum výroby pneumatiky, případně nakupovat od větších ověřených eshopů, které sklad rychle otočí a pneumatiky jim tak nezůstávají.
Výběr letních pneumatik podle paramtrů výrobců je značně problematický. Každý testuje jiné vlastnosti jiným způsobem, a tak srovnání napříč výrobci není vypovídající. Od 1. listopadu 2012 jsou v EU díky nařízení 1222/2009 výrobci povinni uvádět informace o svých pneumatikách na energetických štítcích. Avšak tyto informace uvádějí sami výrobci podle výše zmíněného nařízení, tudíž se nejedná o test nezávislé organizace. Navíc zobrazuje jen 3 parametry pneumatik.
Související: Energetické štítky EU
Proto doporučujeme pro srovnání letních pneumatik spíše testy nezávislých organizací a autoklubů, které testují pneumatiky komplexně na opravdových autech a v opravdových situacích a vše měří. Německý autoklub ADAC dělá každoročně sérii testů, v nichž testuje letní pneumatiky z hlediska jejich chování na suchu a mokru, dále také z hlediska rychlosti jejich opotřebení, hluku, který vydávají a jejich vlivu na spotřebu paliva. Přeložené testy pneumatik naleznete například na http://www.testpneumatik.eu.
Související: