Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou určeny do podmínek, kde lze předpokládat sníh a led, a tedy i teploty pod nulou. Jejich optimální provozní teplota je pod 7°C. Při vyšších teplotách se nadměrně zahřívají a rychleji se sjíždějí, mají také horší jízdní vlastnosti při vyšších teplotách než letní pneumatiky. Mají mnohem lepší trakci na sněhu a ledu, ovšem při horší trakci na suchých a mokrých vozovkách. Mají měkčí směs, a jsou tedy přilnavější v nižších teplotách.

V ČR je v legislativě zakotvena zákonná povinnost zimních pneumatik. Zimní pneumatiky jsou označovány M+S, avšak toto označení mohou (a měli by) mít i celoroční pneumatiky - takto označené pneumatiky je možné použít v rámci zákonné povinnosti zimních pneumatik.

Dále je také možné se setkat s značkou označující povinnost mít zimní výbavu v určitých lokalitách ČR. Tato cedule je plně v kompetenci obcí, které touto značkou mohou regulovat místa, kde jsou povinné zimní pneumatiky za každého počasí. Jinak totiž zákonná povinnost zimních pneumatik platí jen v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat.

Související:

Zimní pneumatiky v létě

Jízda na zimních pneumatikách v létě se nedoporučuje, a to zejména z toho důvodu, že zimní pneumatiky ztrácejí své klíčové vlastnosti při teplotách nad 7°C. Při těchto teplotách se prodlužuje brzdná dráha, a také kvůli valivému odporu zvyšuje spotřeba paliva, a to až o 10%. Často se tedy jízda na zimních pneumatikách nemusí vyplatit, a to i vzhledem k tomu, že se zimní pneumatiky při vyšších teplotách kvůli měkčí směsi nadměrně opotřebovávají.

Tisk/export
QR Code
QR Code Zimní pneumatiky (generated for current page)