Datum výroby pneumatiky

Datum výroby pneumatiky nalezneme jako poslední čtyřčíslí DOT kódu vyznačeného na pneumatice. První dvě čísla označují týden v roce, ve kterém byla pneumatika vyrobena a druhé dvojčíslí rok výroby (1011= 10. týden roku 2011). Před rokem 2000 se také používali 3číselné kódy označující stáří, v tom případě první dvě číslice stále znamenají týden výroby a poslední číslo rok v dekádě, tj. např. 8 znamená rok 98. Devadesátá léta bývají navíc označená trojúhelníkem. Každopádně takto staré pneumatiky se nedoporučuje používat.

Letní pneumatiky bývají vyráběny v zimě a zimní v létě, proto bývají nové pneumatiky cca. půl roku staré. Výrobci pneumatik stanovují obecně životnost pneumatik na 10 let, přičemž už po 5 letech provozu ztrácí pneumatiky některé klíčové vlastnosti. Podobný vliv může mít na pneumatiku i skladování před uvedením do provozu, právě proto doporučujeme kupovat pneumatiky maximálně 2 roky staré. Při skladování v tmavých a suchých prostorách mohou být i starší, avšak to se u prodejců velmi těžko zjišťuje.

Na datum výroby pneumatiky je třeba se zaměřit především při nákupu pneumatik na internetu - menší eshopy mají často starší skladové zásoby, a tak je možné, že obdržíte „uleželé“ pneumatiky. Pneumatiky lze však vrátit do 14 dní od objednávky na náklady prodávajícího.

Tisk/export
QR Code
QR Code Datum výroby pneumatiky (generated for current page)