Kdy přezout na letní pneumatiky

Předem je dobré říci, že Zákonná povinnost zimních pneumatik trvá od 1. listopadu do konce března, a i přes to, že je nutné mít zimní pneumatiky jen pokud je na silnici led nebo sníh, určitě není dobrý nápad přezouvat dříve, už jen kvůli proměnlivosti počasí v našich podmínkách. Je dobré přezout, pokud se teploty dlouhodobě pohybují nad 7°C. Záleží také na tom, jak auto využíváte.

Například brzy ráno bývají i na jaře velmi nízké teploty, proto pokud jezdíte brzy ráno do práce, je vhodné přezouvat později, i když odpoledne bývá výrazně nad nulou. Je také dobré sledovat dlouhodobou předpověď počasí a podle té se rozhodovat. Každopádně je obecně lepší jezdit nějakou dobu na zimních pneumatikách v teplejším počasí než na letních v zimě, obzvlášť pokud jsou teploty velmi kolísavé.

Například v roce 2013 vydalo ministerstvo dopravy varování před přezouváním na začátku dubna, a to vzhledem k počasí, kdy na území téměř celé republiky sněžilo. Proto ani zákonný limit není radno brát striktně a řídit se podle aktuální situace, která, jak víme, může být často odlišná od zákona, který jej nemůže předvídat.

Letošní situace, co se počasí týče, je však na rozdíl od jara loňského roku velmi odlišná. Zatímco loni bylo v tuto dobu i kolem 20°C, dle aktuální předpovědi mohou teploty na přelomu března a dubna stále klesat pod nulu. Čekat se dají sněhové přeháňky a může se tvořit ledovka. Při teplotách, které jsou 7°C a nižší, má zimní pneumatika výrazně lepší adhezní vlastnosti a je tedy vhodnější i z hlediska bezpečnosti. „Řidiči by měli výměnu zimních pneumatik za letní zvážit i v souvislosti s aktuálním počasím,“ upozorňuje Jaroslav Deml, náměstek ministra dopravy. Letní pneumatika s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik nejenže hůře přilne k povrchu vozovky, ale také více klouže.

http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Povinnost_uzit_zimni_pneumatiky_v_nedeli_konci.htm

Tisk/export
QR Code
QR Code Kdy přezout na letní pneumatiky (generated for current page)