Hloubka dezénu pneumatik

V ČR platí zákonná povinnost zimních pneumatik, tudíž hloubka dezénu záleží na tom, zda-li jsou používány v zimním či letním období.

Přejděte na:

Měření hloubky dezénu pneumatik

Moderní pneumatiky jsou vybaveny indikátorem opotřebení pneumatiky (TWI), který je umístěn v drážkách pneumatik. Pokud je dezén pneumatiky vyšší než indikátor, pneumatiky plní zákonnou normu 1.6 mm, respektive 4mm u zimních pneumatik. Pokud indikátor splyne s povrchem pneumatiky, pneumatika již neplní a normu je třeba ji vyměnit. U zimních pneumatik jsou obvykle TWI indikátory dva, letní a zimní. Zimní bývá označen vločkou a označuje zákonnou normu 4mm. Letní označuje zákonnou normu mimo zimní období, tedy 1.6mm Umístění indikátoru na pneumatice lze zjistit pomocí trojúhelníku, který je na boční straně pneumatiky blíže k dezénu. Pneumatiky musí mít zákonem předepsanou hloubku dezénu v místě umístění indikátorů.1) Je však třeba mít napaměti, že dopravní experti doporučují vyšší hloubku dezénu než je zákonný limit. Ostatně to samé doporučuje i výrobce pneumatik Continental, který stanovuje bezpečnostní limity na 3mm pro letní pneumatiky a 4 mm pro zimní.

1) Vyhláška 341/2002 Sb. §21 odst. 5: Činná plocha pláště pneumatiky v provozu musí mít po celém obvodu a celé šíři vrchního běhounu jasně viditelný dezén s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů u mopedů nejméně 1,0 mm a u vozidel ostatních kategorií nejméně 1,6 mm. U pneumatik pro osobní automobily kategorie M1 se hlavními dezénovými drážkami rozumějí drážky opatřené indikátory opotřebení TWI.
Tisk/export
QR Code
QR Code Hloubka dezénu pneumatik (generated for current page)