DOT kód

DOT kód pneumatiky naleznete na její bočnici - jeho začátek je označen písmeny DOT. Poslední 4 čísla označují týden (pořadí týdne v roce) a rok výroby pneumatiky, jak je popsáno detailněji v datum výroby pneumatiky. V případě pneumatiky na obrázku se tedy jedná o 21. týden roku 2012, tedy někdy mezi 21.- 27. květnem 2012 ( http://kalendar.beda.cz).

První dva znaky DOT kódu (v našem případě DN) označují továrnu, kde byla pneumatika vyrobena. Srovnávací tabulku naleznete na http://www.harriger.com/tire1.htm - je třeba přepínat mezi seznamy v horním menu. V našem případě se tedy jedná o DUNLOP GMBH v Německu.

Třetí a čtvrtý znak DOT kódu (v našem případě 5M) označuje rozměry dané pneumatiky. Ty je třeba převést opět podle tabulky, kterou naleznete od páté strany tohoto dokumentu: http://www.barrystiretech.com/rmadotcoding2009.pdf . Zajímá nás kolonka M-Metric Passenger, v našem případě se tedy jedná o rozměr 215/60 16 DU. DU v tomto kodu označuje Dunlop, jedná se o firmu, která o zapsání kódu požádala, většinou to tedy je výrobce pneumatiky. Toto označení však není u všech rozměrů.

Následují 3 nebo 4 další znaky mezi rozměrem a datem výroby, kterým si výrobci označují produkt - nelze zde univerzálně určit, co toto označení znamená, většinou je to unikátní číslo pneumatiky, kterým výrobci sledují reklamace apod.

Tisk/export
QR Code
QR Code DOT kód (generated for current page)