Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

kdy_prezout_na_letni_pneumatiky [2013/04/04 13:20]
jirka
kdy_prezout_na_letni_pneumatiky [2013/04/04 13:27] (aktuální)
jirka
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Kdy přezout na letní pneumatiky====== ====== Kdy přezout na letní pneumatiky======
-Předem je dobré říci, že [[zákonná povinnost zimních pneumatik]] trvá od 1. listopadu do konce března, a i přes to, že je nutné mít [[zimní pneumatiky|zimní pneumatiky]] jen pokud je na silnici led nebo sníh, určitě není dobrý nápad přezouvat dříve, už jen kvůli proměnlivosti počasí v našich podmínkách. Je dobré přezout, pokud se teploty dlouhodobě pohybují nad 7°C. Záleží také na tom, jak auto využíváte. Například brzy ráno bývají i na jaře velmi nízké teploty, proto pokud jezdíte brzy ráno do práce, je vhodné přezouvat později, i když odpoledne bývá výrazně nad nulou. Je také dobré sledovat dlouhodobou předpověď počasí a podle té se rozhodovat. Každopádně je obecně lepší jezdit nějakou dobu na zimních pneumatikách v létě než na letních v zimě.+Předem je dobré říci, že [[zákonná povinnost zimních pneumatik]] trvá od 1. listopadu do konce března, a i přes to, že je nutné mít [[zimní pneumatiky|zimní pneumatiky]] jen pokud je na silnici led nebo sníh, určitě není dobrý nápad přezouvat dříve, už jen kvůli proměnlivosti počasí v našich podmínkách. Je dobré přezout, pokud se teploty **dlouhodobě pohybují nad 7°C**. Záleží také na tom, jak auto využíváte.  
 + 
 + 
 +Například brzy ráno bývají i na jaře velmi nízké teploty, proto pokud jezdíte brzy ráno do práce, je vhodné přezouvat později, i když odpoledne bývá výrazně nad nulou. Je také dobré sledovat dlouhodobou předpověď počasí a podle té se rozhodovat. Každopádně je obecně lepší jezdit nějakou dobu na zimních pneumatikách v teplejším počasí než na letních v zimě, obzvlášť pokud jsou teploty velmi kolísavé. 
 + 
 +Například v roce **2013** vydalo ministerstvo dopravy varování před přezouváním na začátku dubna, a to vzhledem k počasí, kdy na území téměř celé republiky sněžilo. Proto ani zákonný limit není radno brát striktně a řídit se podle aktuální situace, která, jak víme, může být často odlišná od zákona, který jej nemůže předvídat. 
 + 
 +> //Letošní situace, co se počasí týče, je však na rozdíl od jara loňského roku velmi odlišná. Zatímco loni bylo v tuto dobu i kolem 20°C, dle aktuální předpovědi mohou teploty na přelomu března a dubna stále klesat pod nulu. Čekat se dají sněhové přeháňky a může se tvořit ledovka. Při teplotách, které jsou 7°C a nižší, má zimní pneumatika výrazně lepší adhezní vlastnosti a je tedy vhodnější i z hlediska bezpečnosti. „Řidiči by měli výměnu zimních pneumatik za letní zvážit i v souvislosti s aktuálním počasím,“ upozorňuje Jaroslav Deml, náměstek ministra dopravy. Letní pneumatika s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik nejenže hůře přilne k povrchu vozovky, ale také více klouže.// 
 + 
 +http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpravy/Povinnost_uzit_zimni_pneumatiky_v_nedeli_konci.htm
Tisk/export
QR Code
QR Code Kdy přezout na letní pneumatiky (generated for current page)